Čo sa u nás udialo - školský rok 2016/2017

Jún

2017 06 botanickaAko bolo v Botanickej záhrade
Po teoretickom zvládnutí systému rastlinnej ríše sme sa snažili preniesť nadobudnuté vedomosti aj do praxe. Botanická záhrada nám bola ideálnym miestom. Najzaujímavejšie boli ruže a exotické rastliny. Ale ako správnych veterinárov nás najviac zaujali žaby, užovky a korytnačky. Presne ako v škole.

 

2017 06 aureliumAurélium - veda hrou
Dňa 7.6.2017 sa trieda I.VET zúčastnila exkurzie v vedeckom popularizačnom zariadení Aurélium, ktorá bola zameraná na elektromagnetické javy okolo nás. Tu si pod odborným dozorom prezreli, ako sa dá zviditeľniť elektromagnetické pole, využitie lasera na 3D zobrazenie, pozreli si iónový lifter ako budúci pohon pre rakety a mohli vidieť aj Teslov transformátor na prenos elektrickej energie bez drôtov.

Máj

2017 05 dogdaysDogdays na Dostihovej dráhe
V dňoch 27. a 28. mája sa na dostihovej dráhe v Petržalke konal už druhý ročník tzv. Dogdays, čo je festival všetkých psích športov a aktivít, ktoré môžu majitelia psov so svojimi štvornohými miláčikmi robiť. A na tejto akcii, na Slovensku najväčšej svojho druhu, nemohli chýbať ani naši žiaci, ktorí boli veľmi platnými členmi organizačného tímu.

 

Preventívna kontrola
Dnes (24.5.) sa v spolupráci s políciou a kynológmi uskutočnila na našej škole preventívna kynologická kontrola na prítomnosť omamných a návykových látok. 6-ročná sučka nemeckého ovčiaka pod dohľadom svojho psovoda skontrolovala všetky naše triedy - a žiadne podozrivé látky nenašla. Tešíme sa, že koncepcia výchovno-vzdelávacích aktivít našej školy prispieva k zodpovednému správaniu sa našich žiakov.

 

2017 05 exkurziaEKOTOPFILM
V pondelok 22.5. 2017 sme začali pracovný týždeň netradične - exkurziou. Žiaci sa najprv zúčastnili výchovného koncertu, ktorý sa venoval súčasnej problematike vo svete a v zahraničí. Zábavnou formou a s hudobným sprievodom sa zapájali do komunikácie na tému extrémizmus. Ďalšiu časť dňa sme venovali ekologickej problematike na filmovom predstavení – EKOTOPFILM.

 

2017 05 modry konikTýždeň modrého gombíka
Zbierky Týždeň modrého gombíka sa zúčastnili aj naši žiaci prvého a tretieho ročníka. Týždeň modrého gombíka je celoslovenská verejná zbierka, ktorú organizuje UNICEF Slovensko každý rok. Finančné prostriedky vyberali žiaci v uliciach Bratislavy a v nákupnom centre Polus presne v strede týždňa – 17.5. 2017. Slnečné počasie dodávalo dobrú náladu a naši žiaci Ivana, Henrieta, Kristián, Kristína, Simona a Veronika pomohli vybranou čiastkou deťom na Ukrajine, ktoré trpia v dôsledku ozbrojeného konfliktu. Ďakujeme.

 

2017 05 telesnaTelesná môže byť aj v bazéne
Naša škola zakúpila nové, neskutočne krikľavé plávacie čiapky...žiaci si kvalitu a prevedenie nevedia vynachváliť. Plávanie sa stalo zábavou...tomu sa vraví dobrá investícia.

 

2017 05 den europyOslávili sme „Deň Európy“
Deň Európy ( 9. máj ) je oslavou mieru a jednoty v Európe. Pripomíname si výročie historickej Schumanovej deklarácie, čiže začiatok budovania spoločenstva krajín, ktoré dnes nazývame Európskou úniou. Na Hlavnom námestí v Bratislave sa tejto oslavy zúčastnili aj žiaci 1.- 4. roč. SSOŠ veterinárnej. Vládla tam príjemná atmosféra plná edukačných a zábavných aktivít. Napr. vystúpenia kapiel Korben Dallas, Puding pani Elvisovej, taktiež vystúpenia jednotlivých škôl v slovenčine i v ďalších európskych jazykoch, súťaže, workshopy atď.

 

2017 05 usmevÚsmev ako dar – verejná zbierka
Dňa 5. mája 2017 sa naši študenti zapojili do verejnej zbierky Úsmev ako dar. Ako inak – s úsmevom vyberali finančné prostriedky v uliciach mesta - na Obchodnej ulici a na Trnavskom mýte. Žiačky I.VET triedy – Simona, Petra, Natália a Ivana a III.VET triedy – Simona, Klaudia, Veronika a Kristína vyzbierali spolu finančnú hotovosť 119,49 eur, ktorá vypomôže deťom v detských domovoch. Všetkým účastníkom patrí veľké poďakovanie a ocenenie ich aktívneho prístupu.

Apríl

2017 04 prax ii vetPrax II. VET
V apríli boli naši druháci opäť jeden týždeň na praxi. Tentokrát strávili väčšinu času v ambulanciách súkromných veterinárnych lekárov, ale absolvovali prax aj v Zoodome a tiež prax na poľnohospodárskom dvore v Podunajských Biskupiciach.

 

2017 04 praxPrax I.VET
V týždni od 13.3 do 17.3. sa uskutočnila druhá bloková prax našich prvákov. Žiaci postupne absolvovali prax v ZOO Bratislava, na Štátnom veterinárnom a potravinovom ústave a osvojili si tiež základy klinického vyšetrenia v rámci praxe v útulku Slobody zvierat.

 

2017 04 akvateraAkvatera
V nedeľu 9.4. sme podnikli malý výlet do Trnavy, kde sa konala Akvatera, rozsahom pravdepodobne najväčšia akcia svojho druhu v rámci SR. Žiaci mali možnosť vidieť veľké množstvo exotických plazov, rýb alebo obojživelníkov, poradiť sa s chovateľmi zo Slovenska aj zahraničia. Mnohí z nich si nakúpili aj nových domácich miláčikov a krmivo pre nich.

 

2017 03 den ucitelovDeň učiteľov
Deň učiteľov sme opäť poňali športovo, presnejšie volejbalovým Amos Cupom. Z víťazstva sa samozrejme tešilo družstvo učiteľov, ale dôležitejšia bola dobrá nálada, zdravá súťaživosť v zmysle fair-play a najmä heroické výkony všetkých zúčastnených.

Marec

2017 03 den zemeDeň Zeme na „veterine“
31. 3. sme si pripomenuli Deň Zeme, pretože aj nás sa dotýka ohrozenie našej planéty. Skrášlili sme si okolie školy - vysadili stromčeky a vytvorili 2 skalky - a pod dohľadom p. prof. Hronského sme vytvorili kŕmidlá pre vtáčiky. Druhý tím žiakov menežovaný p. prof. Čech-Špirekovou vyzbieral odpadky aj v širšom okolí školy, vytvoril plagát a zapojil sa do kvízu Hodina Zeme. Žiaci I.VET a IV.VET sú medzi vylosovanými výhercami. Od spoločnosti WWF /Svetový fond pre ochranu prírody/ dostali zaujímavé ekologické ceny. Gratulujeme! :)

 

2017 03 aureliumMôže byť fyzika zaujímavá?
Dňa 30.3. sa trieda III.VET zúčastnila exkurzie v Aureliu. Žiaci si mohli prezrieť výstavu exponátov súvisiacich z elementárnymi fyzikálnymi, matematickými a chemickými zákonmi a videli, ktorým smerom sa uberajú najnovšie technológie. Konkrétne v laboratóriu akustiky modelovali pomocou vibrácií na hladine vody rôzne obrazce, v laboratóriu optiky videli laser a jeho využitie na 3D-zobrazovanie, pozreli si laboratórium hydrostatiky a mnoho iných zaujímavostí. Áno, fyzika je zaujímavá!

 

2017 03 cukrarenBoli sme v cukrárni... vedeckej
Dňa 28.3.2017 sa trieda IV.VET zúčastnila vedeckej cukrárne s podtitulom Nové objavy chemických prvkov. Člen Fyzikálneho ústavu SAV Martin Venhart porozprával o histórii objavovania chemických prvkov od praveku (meď) až po súčasnosť. Žiaci sa dozvedeli rôzne zaujímavosti z histórie (keď bol hliník cennejší než zlato, ako neuvážene sa používal arzén na skrášľovanie v šminkách), až po súčasnosť, kde sa predbiehajú rôzne vedecké inštitúcie v objavoch nových chemických prvkov. Naši žiaci sa aktívne zapojili aj do diskusie a Peter Navrata získal cenu za najzaujímavejšiu otázku. Gratulujeme!

 

2017 03 horyHory a mesto
Už tradíciou sa stáva naša účasť na marcovom festivale Hory a mesto. Pri našej štvtej účasti sme sa dozvedeli,prečo je náš tatranský kamzík taký vzácny,ako sa žije v nadmorskej výške nad 2000 m.n.m., ako sa žije v americkom Texase a mnoho iného. O rok sme v Auparku na festivale opäť.

 

2017 03 volejbalVolejbalový turnaj
Prvýkrát a rozhodne nie posledný sme sa zúčastnili Okresného kola vo volejbale žiačok SŠ. Bojovnosť, snaha a skvelé výkony síce na zisk aspoň jedného víťazstva nestačili, ale v spoločnosti PaSA, British Inetnational School a najmä Gymnázia Bílikova sme sa rozhodne nestratili. Za ukážkovú reprezentáciu školy nám okrem dňa voľna boli za odmenu aj dve nové volejbalové lopty. O rok si už isto nejaké víťazstvo pripíšeme.

 

2017 03 svieckovaSviečková manifestácia
Dňa 23.03. sa žiaci 1.-3. ročníka zúčastnili programu v Kine Mladosť k 29. výročiu Sviečkovej manifestácie. Svoje vedomosti o bývalom režime si rozšírili prostredníctvom dokumentu spracovaného Ústavom pamäti národa. Mali tiež možnosť diskutovať s účastníkmi manifestácie, ktorá sa v našom povedomí uložila ako spomienka na odvážnych ľudí snažiacich sa zmeniť svoju budúcnosť i budúcnosť svojich detí. Vďaka podobným dokumentom a diskusiám nevymizne ani 25. marec 1988 z nášho povedomia.

 

2017 03 turistikaTuristika či prechádzka?
Externá časť maturít (14.-15.3.) je ideálnych termínom na absolvovanie účelového cvičenia pre mladšie ročníky. Počasie nám tento rok prialo a tak menšia túra z Devínskej Novej Vsi do Devína cez Národnú prírodnú rezerváciu Devínska kobyla bola ideálnym riešením. Videli sme zákonom chránené rastliny i živočíchy, poniektorí prevetrali svojich štvornohých miláčikov a najmä nevyrušovali štvrtákov pri ich prvej časti skúšky dospelosti.

 

2017 03 bayerBayer – veda má budúcnosť
V stredu, 8.3. absolvovali naši tretiaci HR blok v rámci projektu Veda má budúcnosť, opäť v priestoroch firmy Bayer. Dozvedeli sa zaujímavé informácie o tom, na čo si dať pozor pri písaní životopisu a motivačného listu a v závere mali niektorí dokonca možnosť vyskúšať si pracovný pohovor na nečisto s personalistom spoločnosti.

 

2017 03 praxOdborná prax v drobnochove
Maturanti si v Jakubove 23.3. vyskúšali „naostro“ strihanie letiek hrabavej a vodnej hydiny, čím sa zabráni prelietavaniu cez ohradu a prípadnému zraneniu alebo úteku zvierat. Túto možnosť nám poskytli rodičia Sarah Vrabčekovej - ďakujeme.

 

2017 03 bonitaciaBonitácia policajných psov
V stredu 22.3 sa boli naši štvrtáci už tradične pozrieť na bonitáciu policajných psov. Tá pozostáva zo skúšky obrany, nasleduje posúdenie exteriéru psa a treťou časťou je reakcia psa na streľbu. Všetky psi skúšku úspešne zvládli a dva z nich dokonca na plný počet bodov. Veľmi sa nám páčilo, ďakujeme.

 

2017 03 kynologiaPolicajná kynológia
V stredu, 15.3. sa konala v posluchárni našej školy zaujímavá prednáška na tému policajná kynológia na Slovensku. Žiaci druhého a tretieho ročníka nakukli do práce psovodov a ich štvornohých pomocníkov, ktorí pomáhajú pri práci polície a súdov. Prednášajúcim bol Dr. Ďurišin, ktorý má dlhoročné skúsenosti v oblasti policajnej kynológie, na tému ktorej napísal aj niekoľko publikácií.

 

2017 03 Centrum excelentnostiCentrum excelentnosti
Dňa 9.3.2017 navštívili žiaci 2. ročníka Centrum excelentnosti. Pozreli si výstavu Von z laboratória: Urob-si-sám - vedecká revolúcia. Tu nám ochotne porozprávali o ľuďoch, ktorí robia vedu mimo laboratória. Napríklad tam bol príbeh o mamičke, ktorá pomocou zariadenia pripevneného na detskom kočíku monitorovala ovzdušie v meste Londýna a podieľala sa na vývoji tohto zariadenia. Ďalej videli príspevky pacientov s cukrovkou, alzheimerom alebo ochrnutím, ktorí napomohli vlastnou iniciatívou výskumu. V druhej časti exkurzie nás zamestnanci centra vzali do FABLABu, kde sme videli, ako funguje 3D tlačiareň - ako je možné zoskenovať objekt a nechať si ho vytlačiť v 3D tlačiarni - napríklad aj protézu pre psa. Žiaci si vyskúšali i zaujímavé formy trávenia voľného času s vedou, napr. pri vývoji robotov hrajúcich futbal.

 

2017 03 socStredoškolská odborná činnosť
Vo štvrtok 2.3. sa u nás konalo školské kolo SOČ. Tentokrát bola prezentovaná jediná práca na tému - Welfare v chove sliepok. Autorkami sú žiačky prvého ročníka Ivana Benedikovičová a Luna Ďurkovičová. Žiačky sa žiaľ, pre šíriacu vtáčiu chrípku, nemohli skutočne pozrieť do chovov sliepok a realizovať praktický výskum. Preto im porota udelila 2. miesto. Ivane a Lune ďakujeme za profesionálnu prezentáciu a veríme, že budúci rok prácu dokončia a získajú ešte krajšie umiestnenie.

Február

2017 02 bitunokV piatok 17.2. boli naši štvrtáci na už tradičnej exkurzii na bitúnku Albert v Senci. Mali možnosť vidieť celý proces zabíjania ošípaných, od omráčenia až po schladenie jatočných polovičiek. Našou sprievodkyňou bola ako každý rok pani doktorka Šalátová, za čo sa jej aj touto cestou chceme opäť srdečne poďakovať.

Január

2017 01 lvkTak, ako sa už stáva tradíciou, aj tohtoročný prvý januárový školský týždeň patril lyžiarskemu kurzu, ktorý dopadol na výbornú. Počasie nám prialo, správanie bolo ukážkové, večerný program stále lepší a lepší. Čerešničkou na torte bola záverečná diskotéka na čele s výbornou DJ-kou. Škoda, že najbližší lyžiarsky je až o rok.

 

2017 01 anglictinaDňa 18.1.2017 žiačka III.VET, Kristína Siváková, reprezentovala našu školu v Krajskom kole olympiády z anglického jazyka. Napriek početnej účasti žiakov sa Kristína umiestnila na 3. mieste. Thanks a lot.