• O škole

Súkromná stredná odborná škola veterinárna v Bratislave vznikla v roku 1993, kedy ju založil doc. MVDr. Vladimír Jaký, CSc. (nar. 1934 - † 2012), ktorý bol až do svojho úmrtia jej prvým zriaďovateľom i riaditeľom súčasne.

Škola pripravuje žiakov v študijnom odbore 4336 M Veterinárne zdravotníctvo a hygiena.

Štúdium je denné, štvorročné, jeho súčasťou je 18 týždňov praxe v Zoologickej záhrade Bratislava, v chovoch hovädzieho dobytka, ošípaných a hydiny. V 3. a 4. ročníku absolvujú žiaci prax u súkromných veterinárnych lekárov, v Štátnom veterinárnom a potravinovom ústave v Bratislave a v potravinárskych prevádzkach. Štúdium je ukončené maturitou.

Učebný plán školy obsahuje všeobecnovzdelávacie a odborné predmety:

Všeobecnovzdelávacie predmety:

• slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk, nemecký jazyk, dejepis, etická výchova alebo náboženská výchova a občianska náuka
    • matematika, fyzika, informatika, chémia, biológia
    • telesná a športová výchova

Odborné predmety:

• aplikovaná chémia
    • aplikovaná biológia
    • anatómia a fyziológia v drobnochove
    • základy rastlinnej výroby
    • veterinárna starostlivosť v drobnochove
    • hygiena a technológia chovu zvierat
    • reprodukcia hospodárskych zvierat
    • inseminácia
    • ekonomika a podnikanie
    • výživa a dietetika
    • laboratórna technika
    • anatómia a fyziológia psov
    • zdravotná starostlivosť v chove psov
    • genetika a reprodukcia psov
    • chirurgia
    • praktické cvičenia z chirurgie
    • zoológia
    • základy latinčiny
    • základy patológie
    • základy mechanizácie
    • asanácia
    • špeciálna zoológia a etológia
    • špeciálna výživa a dietetika
    • špeciálna reprodukcia
    • choroby cudzokrajných zvierat
    • chov zvierat
    • mikrobiológia a parazitológia
    • hygiena potravín
    • hygiena potravín 2
    • chov, výživa a výcvik psov
    • veterinárna starostlivosť 2
    • laboratórna technika 2
    • farmakológia
    • ekológia
    • hygiena a technologia v drobnochove

Povinne voliteľné predmety:

• seminár z biológie, seminár z chémie, konverzácia z anglického a nemeckého jazyka, seminár zo slovenského jazyka a literatúry

Február

• 1.2. - polročné prázdniny
    • 4.2. – zasadnutie predmetových komisií
    • 4.2.- 22.2. - komisionálne skúšky
    • 25.2.- 1.3. – jarné prázdniny
    • krajské kolo jazykových olympiád
    • druhá návšteva firmy Bayer – HR blok

Marec

• 5.3. - rodičovské združenie – 4. ročník – informácia o MS
    • 11.3.- 15.3. - PRAX - 2. ročník
    • 12.3. - EČ a PFIČ MS zo SJL
    • 12.3. a 13.3. - kurz na ochranu života a zdravia - 3. ročník (1 deň)
    • 13.3. - EČ a PFIČ MS z cudzích jazykov
    • 29.3. - volejbalový turnaj AMOS KANT CUP (alebo iná športová aktivita)
    • príprava žiakov 4. ročníka podľa zamerania na praktickú časť maturitnej skúšky
    • školské kolo stredoškolskej odbornej činnosti.
    • Hory a mesto – Ekotopfilm - 1., 2., 3. ročník

Apríl

• plavecký kurz pre žiakov 1. ročníka v 2 skupinách:
    • 1. skupina 1.4. – 5.4.
    • 2. skupina 8.4. – 12.4.
    • PRAX - 1. ročník : 1. skupina 1.4. – 5.4., 2. skupina 8.4. – 12.4.
    • 9.4. - ¾ -ročná klasifikačná porada
    • 11.4. - rodičovské združenie - 1. – 3. ročník o 16.30
    • 18.4.- 23.4. – veľkonočné prázdniny
    • náhradný termín EČ a PFIČ MS (podľa stanovenia MŠVVaŠ SR)
    • účasť na cvičení záchranárskych psov
  • Týždeň vedy Týždeň vedy

Vo štvrtok 9. novembra sa trieda II VET zúčastnila v rámci Týždňa vedy exkurzie na FMFI UK, kde žiaci absolvovali blok prednášok s podtitulom Základy fyziky: čo by ste mali vedieť o fyzike skôr, ako sa ju začnete učiť alebo čo, ako a prečo je fyzika. Tam im Mgr. Juraj Tekel, PhD. s miernym nadhľadom porozprával o najdôležitejších míľnikoch v dejinách fyziky a čo z toho vyplýva pre dnešný svet. Zaujímavéééé........

• Hodina deťom Hodina deťom

Deti pomáhajú deťom. S touto myšlienkou sa vybrali žiaci I. a II. VET triedy do ulíc Bratislavy. Počasie im síce neprialo a slniečko ich veľmi neohrievalo, ale túžba pomôcť slabším a deťom bola silnejšia. Dúfame, že aj naši žiaci prispeli kvapkou do mora.

• Holokaust – smutná súčasť našich dejín Holokaust – smutná súčasť našich dejín

V pondelok 12.11. 2018 mali žiaci II. VET možnosť nahliadnuť do autentických priestorov Múzea holokaustu v Seredi, kde bol počas 2. svetovej vojny pracovný a neskôr koncentračný tábor. Na úvod si vypočuli prednášku Mgr. Mateja Beránka, PhD. na tému Úteky z táborov smrti a oboznámili sa s menami ako Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba. Areál múzea tvorilo 5 menších domčekov, ktoré kedysi slúžili ako ubytovne a pracovné dielne.

Jedným z vystavených artefaktov bol aj dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz.

• Prax žiakov III. ročníka Prax žiakov III. ročníka

Študenti III.VET sa zúčastnili v čase od 5.11.2018 do 23.11.2018 trojtýždňovej praxe na rôznych pracoviskách. Pracovali v ZOO Bratislava pri ošetrovaní a kŕmení exotických zvierat, v ZOO Dome pri starostlivosti o akváriové a terárijné zvieratá, malé hlodavce a vtáky. Navštívili RDP Most pri Bratislave, kde sa oboznámili s chovom hospodárskych zvierat a prvovýrobou mlieka. Na ŠVPÚ sa oboznámili s laboratóriami a vykonali vyšetrenie vzoriek moču na babeziózu a trusu na vnútorné parazity od svojich zvierat. Pomáhali tiež na veterinárnych klinikách pri liečbe a asistovali pri ošetrovaní zvieracích pacientov. V závere sa zúčastnili Celoslovenskej výstavy zvierat v Nitre, kde pomáhali pri posudzovaní vystavovaných zvierat.

Počas troch týždňov načerpali naši študenti nemalé množstvo nových informácií, získali a osvojili si praktické zručnosti a dnes sa už vzdelávajú vo svojich laviciach.

Please publish modules in offcanvas position.