Sociálne štipendium

Žiaci stredných škôl môžu získať dva typy štipendií:

• štipendium určené pre žiakov zo sociálne slabšieho prostredia
  • motivačné štipendium a iné finančné a hmotné zabezpečenie (žiaci stredných odborných škôl, ktorí sa pripravujú pre konkrétneho zamestnávateľa)

Štipendium

O štipendium môže požiadať žiak denného štúdia strednej školy, špeciálnej strednej školy, vrátane osemročného gymnázia, odborného učilišťa či praktickej školy, ak:

• žije v rodine, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi
  • jedna dvanástina celkového príjmu rodiny v predchádzajúcom kalendárnom roku nepresiahla hranicu životného minima, aktuálneho v čase podania žiadosti

Štipendium nedostane žiak, ktorý je podmienečne vylúčený zo školy alebo v predchádzajúcom polroku školského vyučovania dosiahol priemerný prospech horší ako 3,5. Riaditeľ školy svojím rozhodnutím môže štipendium pozastaviť aj žiakom, ktorí sa dopustili výnimočne hrubého porušovania školského poriadku alebo majú výrazne zlý prospech a dochádzku.

Štipendium vyplácajú iba stredné školy, ktoré majú podpísanú zmluvu s Ústavom informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) o poskytovaní sociálnych štipendií. Tlačivo žiadosti je dostupné na danej škole. Nevyhnutnou prílohou je potvrdenie z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, že rodina poberá dávku v hmotnej núdzi alebo doklad o výške príjmu za predchádzajúci kalendárny rok spolu s dokladom o počte spoločne posudzovaných osôb. Môže ísť o originály alebo riaditeľom školy overené kópie.

Žiadosť o štipendium môže podať žiak kedykoľvek v priebehu školského roka a štátna podpora mu bude priznaná od 1. dňa mesiaca, kedy o ňu požiadal. Na základe polročného vysvedčenia sa výška a oprávnenosť poberania štipendia nanovo prehodnocuje a žiadateľ musí znovu predložiť potvrdenie, že rodina poberá dávky v hmotnej núdzi alebo dokladovať príjem za ukončený kalendárny rok.

Výška mesačného štipendia:

• 25 % sumy životného minima na nezaopatrené dieťa pre žiaka s priemerom známok horším ako 2,5 a najviac do 3,5 vrátane, teda aktuálne 22,61 eura
  • 35 % sumy životného minima na nezaopatrené dieťa pre žiaka s prospechom horším ako 2,0 a najviac do 2,5, teda aktuálne 31,65 eura
  • 50 % sumy životného minima na nezaopatrené dieťa pre žiaka s priemerom 2,0 a lepším, teda aktuálne 45,21 eura

Životné minimum na šk. rok 2018/2019

• 205,07 € mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu,
  • 143,06 € mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,
  • 93,61 € mesačne, ak ide o nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa.

Tlačivá

• Maturity v inom štýle Maturity v inom štýle

Po administratívnych maturitných skúškach si prišli žiaci do školy pre koncoročné a maturitné vysvedčenia. Atmosféra bola veselá i dojímavá - všetko podľa prísnych hygienických podmienok a väčších vzdialeností ako obvykle. So žiakmi 4. ročníka sme sa rozlúčili a popriali im všetko dobré a veľa úspechov do ďalších dní dospeláckeho života.

• Finančná gramotnosť vo vedeckej cukrárni Finančná gramotnosť vo vedeckej cukrárni

Dňa 28.1 a 4.2 sa triedy III VET a I VET zúčastnili vedeckej cukrárne s podtitulom Finančná gramotnosť, celoživotné finančné rozhodnutia a zdravý sedliacky rozum.

Na prednáške sa od Martina Šustera, riaditeľa odboru výskumu NBS dozvedeli o finančných produktoch na trhu, čo je to investovanie a aké riziká prináša. Dozvedeli sa, ako rozumne hospodáriť s financiami, aby nedopadli ako 60 percent hráčov amerického futbalu, ktorí po aktívnej kariére do 4 rokov skrachujú. V diskusii sme sa dozvedeli, že v momentálnej situácii na finančných trhoch je najlepšia investícia do svojho vzdelania.

• Lyžiarsky na jednotku Lyžiarsky na jednotku

Nádhernú prírodu a čerstvý horský vzduch si na lyžiarskom výcviku vychutnali už aj tohtoroční druháci za vedenia skúsených učiteľov Mgr. Ernesta Fulmeka a Mgr. Denisy Meliškovej. Lyžiarsky výcvik sa uskutočnil v dňoch 12.1.- 17.1. 2020. Žiaci lyžovali na najlepších slovenských svahoch a unavení si vychutnávali horúcu čokoládu v chate Kamienka. Po celý týždeň nás sprevádzala skvelá atmosféra, kopec zábavy, diskotéka a najlepší program pre učiteľov, ktorý vymysleli práve naši skvelí žiaci. Pre lepšiu zábavu a skúsenosti sa počet druhákov doplnil žiakmi III. a VI. ročníka. Každý si z tohto týždňa odniesol tie najlepšie a najkrajšie zážitky a vrátili sme sa domov šťastní. Žiaci vďaka skvelým učiteľom a učitelia vďaka poslušným a akčným žiakom.

• Štartujeme na Vianoce Štartujeme na Vianoce

Dňa 20.12.2019 sme ukončili kalendárny rok návštevou filmového predstavenia Adamsova rodina. Výber filmu bol dobrý, páčil sa žiakom i učiteľom. Potom sme sa presunuli na vianočné trhy. Pôvodne sme sa mali korčuľovať, ale vzhľadom na „jarné” počasie to nebolo možné. A tak sme si pochutnali na vianočných špecialitkách - nesmel chýbať Horehronský detský punč - symbolizujúci nášho učiteľa MVDr. Hronského, dokúpili sme darčeky a hurá na prázdniny s oslavou Vianoc a šťastného nového roka.

• Vianoce s úsmevom 2019 Vianoce s úsmevom 2019

V pondelok dňa 16.12. 2019 vyšli do ulíc tri dvojice študentov našej školy a v uliciach Bratislavy vyberali finančnú hotovosť po d záštitou zbierky Vianoce s úsmevom. Snahou bolo podporiť deti v detských domovoch, aby mali šťastné a spokojné Vianoce. Spoločnosť priateľov detí z detských domovov napomáha k tomu, aby rodiny ostali spolu a aby opustené deti ostali deťmi a mali spokojné detstvo. Naši žiaci chceli byť nápomocní v tejto zbierke. Ďakujeme!

• Viedeň a adventná atmosféra mesta Viedeň a adventná atmosféra mesta

V pondelok dňa 9.12. 2019 sme sa zúčastnili exkurzie vo Viedni. Navštívili sme Dom mora a prírodovedné múzeum. Zaujali nás akváriá, teráriá, opice a iné živé exponáty. V prírodovednom múzeu je množstvo preparátov zvierat, medzi nimi i vymreté druhy. Exkurziu sme ukončili návštevou adventných trhov a ochutnávkou rakúskych špecialít.