Filmový festival JEDEN SVET

Prehliadku mesta a film v rámci festivalu Jeden svet pod názvom Jenica a Perla absolvovali žiaci I.VET dňa 17.10. 2017.

Film zachytával osudy dvoch dievčat rómskeho pôvodu, ktoré sa s tanečnou skupinou Kesaj Čhave prebojovali až do súťaže Slovensko má talent. Potom sa ale obidve rómske dievčatá vrátili domov. Sedemnásťročná Jenica, pôvodom z Rumunska, do Paríža, kde cieľavedome kráča za svojím snom stať sa kaderníčkou a začleniť sa tak do väčšinovej spoločnosti.

Jej kamarátka Perla, ktorá žije v osade pod Vysokými Tatrami, na základnej škole prepadáva a voči “gadžom” je nedôverčivá. Svoju budúcnosť vidí každá z nich inak, pri tanci však stále nachádzajú to, čo majú spoločné. Po filme nasledovala diskusia o problémoch multikultúrnej spoločnosti a postojoch jednotlivcov k nim.

Trasa prehliadky viedla z Hodžovho námestia pod Michalskú bránu, cez Korzo okolo Univerzitnej knižnice na Hlavné námestie a okolo „Čumila“ na Hviezdoslavovo námestie k SND. Naspäť cez Hlavné a Primaciálne námestie na Obchodnú ulicu. Prehliadka historického centra mesta sa veľmi vydarila, pretože bolo krásne počasie babieho leta a slnkom zaliate pamätihodnosti priam okúzľovali.

• Žiaci 4. ročníka a ich praktické maturity Žiaci 4. ročníka a ich praktické maturity

V dňoch 2.5. – 7.5. 2024 sa tradične konala podľa harmonogramu Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky. Skúšky sa zúčastnili všetci žiaci v štyroch odborných zameraniach na štyroch pracoviskách. Na farme v Plaveckom štvrtku, vo veterinárnej ambulancii, v MiniZOO Devín a v ZOO Bratislava. Môžeme skonštatovať, že praktické maturitné skúšky dopadli podľa očakávania, žiaci boli svedomito pripravení a preukázali pred odbornými komisiami svoje vedomosti i zručnosti. Blahoželáme a držíme palce do ďalšieho kola MS.

• Anatomická pitva Anatomická pitva

Žiaci 2. ročníka sa 10. 5. za asistencie MVDr. M. Kopčoka zúčastnili praktickej ukážky pitvy psa. Súčasne videli klasický typ pitevne, nástroje a pomôcky potrebné k pitve. Patológ im vysvetlil teoreticky a následne prakticky postup pitvy.

• „Medzi životom a smrťou“ „Medzi životom a smrťou“

23.4.2024 žiaci I. VET navštívili v priestoroch Ministerstva kultúry SR výstavu „Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu“. Výstava sa venovala téme holokaustu prostredníctvom príbehov preživších a hrdinov, ktorí pomáhali prenasledovaným osobám a prezentovala osudy ľudí z 12 európskych krajín. Výstavu organizoval Ústav pamäti národa v spolupráci s Európskou sieťou Pamäť a solidarita. Žiaci mali možnosť si sami, v rámci aktivity na výstave, vyskúšať prostredníctvom fotografií poskladať práve jeden z takýchto príbehov preživších a hrdinov, ktorí pomáhali prenasledovaným osobám.

• Prax v MiniZOO Devín Prax v MiniZOO Devín

Žiaci štvrtého ročníka sa pripravovali na praktickú časť maturitnej skúšky v MiniZOO Devín. Precvičili si fixáciu zvierat (sliepka, baran, emu), podávanie liečiv, ošetrovanie poranení.