Festival slobody

V svätomartinskú stredu 11.11.2015 sme sa síce snehovej nádielky nedočkali, no aj napriek tomu sme si tento sviatočný deň spríjemnili návštevou multižánrového medzinárodného Festivalu slobody, ktorý pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku, a ktorý priniesol množstvo zaujímavých filmov, výstav, diskusií, divadelných predstavení, či oceňovanie osobností, ktoré sa podieľali na boji proti totalite. So záujmom sme sledovali štyri filmové poviedky z projektu Moje povstanie, ktorý bol realizovaný pre mladých ľudí v súvislosti so 70. výročím SNP, dokumentárny cyklus o živote v socialistickom zriadení Fetiše socializmu: Subkultúry, ktorý hovoril o tom, ako za socializmu vyzeral boj proti konformizmu, masovosti, socialistickým ideálom, o tom, či bolo možné odlíšiť sa, slobodne rozmýšľať, obliekať sa alebo jednoducho počúvať „zakázanú“ hudbu, či na záver dokumentárnu roadmovie o ceste študentov po stopách totalitných režimov, Freedom Express. Veľa sme sa z týchto filmov dozvedeli a o tom, že nás tieto témy skutočne zaujali, svedčil aj fakt, že sme sa neváhali zapojiť ani do následnej diskusie.
Ďakujeme a tešíme sa nabudúce.

 

 • Obory a jazerá Obory a jazerá

  Dňa 12. 4. sa žiaci 3. ročníka a 2. ročníka (zameranie 03) zúčastnili exkurzie v špičkových oborách – odchytových zariadeniach na muflóny, daniele a jelene. Na vopred zastrelenom mladom diviakovi videli spôsob uskladnenia, chladenia a vývrhu. Pracovníci žiakom povolili, za dodržania všetkých bezpečnostných opatrení, vykonať odber vzoriek na trichinelu a africký mor ošípaných. Na záver žiaci navštívili aj bitúnok pre lovné zvery, kde im bolo vysvetlené a ukázané spracovanie mäsa.

  Zobraziť viac
 • Lyžiarsky výcvik 2023 Lyžiarsky výcvik 2023

  Jarná lyžovačka druhákov a tretiakov sa nám minulý rok osvedčila, tak sme jej dali šancu aj tento rok. A urobili sme dobre. Kým v nížinách kvitli stromy, my sme lyžovali na zasnežených pláňach Chopku, kde bolo snehu až až. Popri lyžovaní sme si užili slnenie sa na horskom slnku, vychutnali horúcu čokoládu v après-ski a dobíjali energiu tak, ako to je len na horách možné.

  Zobraziť viac
 • Peter a Lucia – láska v čase vojny Peter a Lucia – láska v čase vojny

  Maturanti si v utorok 14. februára pozreli v Divadle L+S, v rámci opakovania učiva z literatúry, divadelné predstavenie Peter a Lucia. Predstavenie bolo interaktívne a emotívne, vizuálne i slovne veľmi atraktívne. Romain Rolland sa nám tak všetkým určite vryl do pamäti. Symbolicky sme oslávili sviatok sv. Valentína – sviatok lásky.

  Zobraziť viac
 • Praktická výučba Praktická výučba

  Na hodine VND, pod dozorom MVDr. Kopčoka, žiaci maturitného ročníka prakticky prevádzali výplach hrvoľa sliepky, strihali letky a aplikovali tuberkulín do laloka. Fixácia sliepky prebehla na výbornú.

  Zobraziť viac