• Slovenský národný archív na živo

V piatok 12.4.2019 sa trieda II VET zúčastnila exkurzie v Slovenskom národnom archíve na Drotárskej ceste. Tam nám pani Šániková porozprávala o činnosti archívu, stručnej histórii a o oddeleniach, ktoré tvoria národný archív. Potom nás po skupinkách previedli vybranými oddeleniami, kde žiaci videli, ako sa zachraňujú staré písomnosti, ako sa archivujú a videli sme aj digitalizáciu, pomocou ktorej sa dajú písomnosti študovať aj z domu pomocou internetu. Pre našich študentov pripravili aj ukážku kníh a písomností so 17. storočia, ktoré sa venovali chovu hospodárskych zvierat.

• Vedecká cukráreň s prvákmi

Žiaci I. VET sa 16.4.2019 zúčastnili akcie Vedecká cukráreň s podtitulom Kvantové počítače, chiméra alebo realita zajtrajška. Na nej Martin Plesch, ktorý pôsobí na Fyzikálnom ústave SAV porozprával poslucháčom o možnostiach súčasných počítačov a dôvody, prečo ľudstvo bude potrebovať kvantové počítače. Oboznámil nás s ich históriou, aké úlohy už dnes zvládajú lepšie ako súčasné počítače a naznačil možnosti ich ďalšieho vývoja. Dozvedeli sme sa, že s ich pomocou už dnes vedia niektoré inštitúcie komunikovať tak, že nie je možné túto komunikáciu dešifrovať treťou stranou.

• Športom ku Dňu učiteľov Športom ku Dňu učiteľov

Športu nie je nikdy dosť a tak sme si opäť raz rozhýbali kostru. Na volejbalovom turnaji ku Dňu učiteľov síce nešlo až tak o výkony (ktoré boli mimochodom úžasné), ale skôr o zábavu a radosť z hry. Výsledkovo sa najviac darilo druhákom, ktorí s prehľadom prevalcovali ostatné ročníky. Však na Vianoce bude odveta a uvidíme, kto bude najlepší.

• Plavecký kurz Plavecký kurz

Netradične v apríli absolvovali naši žiaci plavecký kurz. Tí sa cítili na plavárni v Iuvente ako ryby vo vode. Jednotlivé plavecké štýly zvládli viacmenej bravúrne a čo to sa priučili aj ohľadom záchrany topiaceho sa. Vyučovanie v bazéne prispelo aj k utuženiu kolektívu a k otužovaniu tela. Dúfame však, že vedomosti o záchrane topiacich sa využiť v praxi nebudú musieť.